Prečo sme založili nové odbory - na Magistráte hlavného mesta

Autor: Filip Húšťava | 20.9.2019 o 14:47 | (upravené 16.12.2019 o 22:44) Karma článku: 1,00 | Prečítané:  353x

Komunitná organizácia zamestnancom - spojenie mnou používané namiesto ešte stále sprofanovaného názvu odborová organizácia. Vznikli sme z nuly, ale máme jasný cieľ - nastaviť nové a transparentné pravidlá partnerstva a rešpektu.

Prečo?

Počas môjho pôsobenia na Útvare mestského kontrolóra hlavného mesta som sa počas 4 rokoch, ktoré boli prerušené obdobím dvoch rokov v korporáte (2013 - 2015, 2017 - 2019), často dostával do situácie, keď som v kontrolných správach popisoval, ako veci na magistráte opakovane nefungujú. Niektoré veci boli tak zásadné, že som sa často blížil do stavu skepsy a sklamania. Ale postupne som zisťoval, že nie som sám.

Kto?

Počas pôsobenia na meste som spoznal skvelých ľudí, s ktorými sme mali podobné pocity. Vytvorili sme prirodzenú skupinu aktívnych ľudí a počas obedov, posedení po práci, neformálnych stretnutí, sme viac či menej diskutovali o pracovných záležitostiach. Nebolo nám to jedno a začali sme uvažovať, kde sú pôvody problémov a ako s nimi pohnúť v záujme občana Bratislavy.

Inšpirácia

Na začiatku roku 2017 naplno prebiehal proces "transformácie" odborov v spoločnosti Volskwagen v Devínskej Novej Vsi. V období pred kolektívnym vyjednávaním, ktoré zmenilo odborové hnutie na Slovensku, som začal sledovať ich FB stránku a začal sledovať ich príbeh. Nielen ich príbeh, ale i procesy, komunikáciu s vedením - ktorú zverejňovali! Napadlo ma vtedy, prečo odbory pôsobiace v súkromnej spoločnosti dokážu riešiť pracovné záležitosti tohto druhu úplne bez obmedzení, no pre verejný subjekt - pre hlavného mesto SR Bratislavu - je to úplná tabu téma! Našiel som tak platformu, ktorá by mohla zmeniť hlavné mesto!

Založenie novej odborovej organizácie Otvorené odbory Bratislava

Na magistráte dlhodobo pôsobí základná organizácia odborovej organizácie Sloves. Po nadšení z novej odborovej vlny na Slovensku som sa prihlásil a stal sa členom. No po niekoľkých mesiacoch, po tom, čo som nedostal ani základné informácie o stanovách, činnosti, aktualitách, som začal tušiť, že toto nie je to, čo Moderné odbory Volkswagen v odborovom prostredí na Slovensku po novom zosobňovali. Po otázke, či sa môžem zúčastniť rokovania výboru ZO Sloves sa na mňa obrátila predsedkyňa s tým, že to asi nie je možné a že toto sa nikto nikdy nepýtal...to bola posledná kvapka.

S partiou kolegov, s ktorými sme začali mať otázky na aktuálne fungovanie magistrátu, sme ako prípravný výbor dali požiadavku na registráciu odborovej organizácie Otvorené odbory Bratislava.

Názov vznikol participatívne - hlasovaním - medzi zakladajúcimi členmi. Chceme aktívne vylepšovať pracovné podmienky zamestnancov hlavného mesta, ale i vstupovať do konkrétnych pracovných procesov na magistráte.

Dňa 7.6. 2018 na ustanovujúcom sneme OOB som bol zvolený za predsedu Výboru OOB.

Jasná vízia - rovnocenné partnerské postavenie k vedeniu mesta

Mal by verejný subjekt fungovať transparentne? Mal. Sme pripravení otvorene komunikovať s vedením a trvať na nápravách problematických skutočností. Chceme komunikovať i s verejnosťou o podmienkach práce pre hlavné mesto. Médiami sa rozšírili rôzne fámy a polopravdy, preto i toto vnímame ako súčasť našej práce. Postupne sa dostaneme k vysvetľovaniu niektorých oblastí našej práce a budeme reagovať na aktuálne témy.

Našou prioritnou víziou je však profesionalizácia úradníckeho stavu, ktorá by bola nezávislá na volebných cykloch. Tento aspekt vnímam ako prioritný, na jeho presadenie však musíme v reále prekonať mnoho drobných a dôležitých krokov.

Sme však pripravení naplno využiť zákonné možnosti fungovania odborovej organizácie u zamestnávateľa a používať ich na skvalitňovanie služieb pre Bratislavčanov. Už chceme byť viac počuť a nebáť sa otvárať tabu témy, ktoré sa týkajú subjektu financovaného z Vašich daní - jedného z tých najdôležitejších.

Viac v ďalších blogoch.

---

V prípade záujmu nás môžete kontaktovať na emaile:
otvorene.odbory.bratislava@gmail.com

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.


Už ste čítali?