Voľby 2014 - 4. časť - Kultúra a komunity

Autor: Filip Húšťava | 8.11.2014 o 7:00 | (upravené 11.11.2014 o 12:19) Karma článku: 2,80 | Prečítané:  248x

Kultúra. Oblasť, ktorá má obrovský potenciál pre celú spoločnosť. Spája generácie, otvára ľudí. Je možnosťou na stretnutia, nové kontakty, umelecké a spoločenské vyžitie. Kultúra, ktorá mi dala za posledných 5 rokov nový rozmer života. A takisto celej obci.

Chodíme v kroji, spievame. Začali sme dvaja, teraz je nás niekoľko desiatok. Niekoľko desiatok zapálených ľudí, pre ktorých kroj nie je len oblečenie, ale symbol. Symbol hrdosti, spolupatričnosti. Prial by som Vám všetkým v živote zažiť ten pocit, keď vidíte, že Vašu myšlienku si ľudia osvojili. A ja Vám všetkým, fokloristi a fanúšikovia, za tento pocit ďakujem. Verím, že nový druh spoločenského, kultúrneho vyžitia položil silný základ pre vytvorenie silnej komunity. Komunity ľudí pomáhajúcich si, ťahajúcej za jeden koniec povrazu. Komunity, v ktorej sa jednotliví členovia počúvajú a každý v nej má svoje miesto. Toto je podstata kultúry a môjho snaženia v tejto oblasti. A úprimne opakujem, je to skvelé. Ďakujem Vám priatelia! A preto, po mojich skúsenostiach, som zostavil tieto body programu v nasledujúcej oblasti:

article_photo

Aktívni dostanú moju plnú podporu

Práca občianskych a záujmových združení je prácou zo srdca. Často nezištnou, vždy oduševnenou. Združovanie sa ľudí je pre mňa veľmi dôležitým aspektom modernej spoločnosti a z pozície starostu poskytnem podobným aktivitám plnú podporu. Minimálne prezentačnú prostredníctvom webovej stránky obce. Takisto by som rád prizval aktívnych ľudí k riešeniu obecných tém a aktívne ich motivoval k účasti na procese participatívneho rozpočtu.

Viacgeneračné stretnutia - nový rozmer spoločenského života

Viacgeneračné, prirodzené, stretnutia ľudí sú najúčinnejšou možnosťou na zbližovanie generácií. Som rád, že aktivity, ktoré som inicioval v oblasti kultúry, majú tento rozmer a v praxi vidím, akú majú tieto podujatia silu. Ako sa vytvárajú možnosti na rozhovor so staršími, skúsenejšími ľuďmi a zároveň s mládežou a deťmi. Som veľmi rád, že aj prostredníctvom krojov som zažil množstvo takýchto stretnutí a budem sa z pozície starostu snažiť motivovať organizátorov kultúrnych a spoločenských akcií k možnosti viacgeneračných stretnutí.

Sociálna práca - alebo dokázať si vzájomne pomôcť

Komunitný plán sociálnych služieb. Podľa zákona o sociálnych službách č. 448/2008, jeho piatej a šiestej časti, má obec mať vypracovaný tento dokument a reagovať tak na miestne špecifiká v sociálnej oblasti. Obec v súčasnosti tento plán nemá zverejnený, pravdepodobne ani nie je spracovaný. Chcel by som prizvať aktívnych ľudí, ktorí sa venujú sociálnej práci, alebo majú záujem o takúto aktivitu, k analyzovaniu situácie u nás v obci a vytvorenie programov na aplikáciu sociálnych opatrení. Tento dokument bude reálny, založený najmä na aktivizme, práci s komunitami, zbližovaní ľudí a zvyšovaní vhodnej miery dobrovoľnej solidarity a vzájomnej pomoci. Táto téma je pre mňa veľmi dôležitá a budem sa jej zodpovedne venovať. Som rád, že aj kultúrne aktivity, ktoré v tejto časti spomínam, tvoria možnosť spoznať ľudí a pri stretnutiach i vytvárať sociálne kontakty, ktoré sú základom riešenia problémov ľudí.

Kúcanské hody a jarmok - návštevníci a turisti

Dve hlavné spoločensko-kultúrne podujatia, na ktorých by mala stáť kultúrna os obce. Pre kultúru treba mať stratégiu a je potrebné postupne zvyšovať atraktivitu a spoločenskú úroveň podujatí. Obec by mala aktívne vstupovať do tohto procesu, vytvárať priestor pre aktívnych ľudí, ktorí svojou dobrovoľnou aktivitou vytvárajú dušu týchto podujatí. Hody sme vybudovali od nuly, vyzerá, že sa páčia a ja osobne v nich vidím veľký potenciál. Takisto jarmok má v svojom termíne svoju tradíciu. K týmto podujatiam by sa mali citlivo a rozumne pripájať tradičné podujatia vrámci roka. V súčasnosti pracujeme na obnove silnej a originálnej tradície v Kútoch - Zvonovej zábavy. Toto podujatie má svojou originalitou veľký potenciál zaujať široké okolie. Takisto som sa nevzdal myšlienky múzea v Kútoch a v súčasnosti rokujeme s investorom o finančnej pomoci a kúpe posledného vhodného objektu v Kútoch, na ktorom by mal vzniknúť okrem múzea spoločenský priestor a miesto pre turistov, cyklistov s malým občerstvením. Kultúra je veľmi silný aspekt, ktorý môže do Kútov pritiahnuť návštevníkov, turistov a vytvoriť priestor pre stretávanie sa ľudí a ich vzájomné obohacovanie.

Turistický ruch by mohli zvýšiť ďalšie opatrenia, ktoré by sa v obci mohli aplikovať. Budem aktívne hľadať nové podnety, marketingové riešenia a projekty, ktoré by mohli zvýšiť atraktívnosť obce a rád podporím akúkoľvek aktivitu v tejto oblasti.

 

Všetko dobré! Filip

 

Videoprezentáciu častí môjho programu v súvislosti s mojou kandidatúrou na starostu obce Kúty si môžete pozrieť    na mojom youtube kanáli. Sledujte aj moje ďalšie    blogy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?