Voľby 2014 - 3. časť - Územie obce, spoločný priestor pre život

Autor: Filip Húšťava | 6.11.2014 o 7:00 | (upravené 11.11.2014 o 10:39) Karma článku: 3,58 | Prečítané:  210x

Územie obce. Priestor, v ktorom sa odohráva množstvo interakcií. Chcel by som, aby mali občania priamy vplyv na vzhľad svojho územia, mali o území prehľad, ale takisto aby prevzali viac zodpovednosti za svoje správanie a konanie. Priestor pre život ovplyvňujú aj podnikatelia svojou činnosťou. Mojou úlohou bude zosúladiť tieto aspekty a vniesť do nich prvky konsenzu, dohody a vzájomnej zodpovednosti.

Zodpovedne o strategických dokumentoch

Musíme prevziať zodpovednost. Otvorím proces ovplyvňovania územia obce verejnosti. Strategické dokumenty, ako je Územný plán či Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja si musíme osvojiť a na základe skutočnosti diskutovať, akým smerom sa bude uberať rozvoj našej obce. Je to potrebné a bude to náročný proces. No opäť zdôrazňujem - tento proces je potrebný.

Elektronizácia mapových podkladov

Dôležitým krokom bude elektronizácia mapových dokumentov. Chcel by som, aby sme mali v Kútoch to, čo v súčasnosti majú v Turčianskych Tepliciach či v Cíferi. Verím, že aj u nás sa v spolupráci so Správou katastra a urbanistami podarí zrealizovať podobný projekt. Rozdrobenosť pozemkov v Kútoch je enormná a verím, že digitalizácia katastrálnej mapy by výrazne zlepšila administratívnu prácu s vysporiadavaním pozemkov a tým aj prípravu investícií obce. A verejnosti by poskytla vzácny informačný nástroj.

article_photo

Spoločne o svojom území

Podoba územia závisí od kvality urbanizmu a architektúry. Priamo môžme ovplyvniť svoje územie aktívnou účasťou pri rozhodovaní o podobe verejných priestranstiev, nepriamo ovplyvnením podoby územného plánu. Proces územného plánovania sprehľadním a dôsledne odkomunikujem.

Spustím súťaže v oblasti urbanistických riešení pri zmenách územného plánu s tým, že projektanti budú pred spracovávaním projektu informovaní o názoroch verejnosti. Výsledné alternatívy budú verejne prezentované a spoločne vyberieme budúcu podobu nášho územia.

Súťaže architektonických návrhov

V Kútoch máme šikovných ľudí. Vo všetkých oblastiach. Architektúra je veľmi citlivou oblasťou a veľmi úzko súvisí aj s budúcou energetickou náročnosťou budov. Tak, ako som spomínal v 2. časti videozáznamu, spoločne musíme nájsť využitie obecných budov. Spustím súťaže budúcej podoby budov a urbanisticko-architektonické riešenia verejných priestranstiev.

Komunálny odpad - alebo ako vyhodíme značnú časť svojich peňazí!

VEĽMI dôležité. Náklady na odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu ročne zhltnú podstatnú časť rozpočtu obce. Šetriť svoje peniaze - výdavky obce, môžte už nákupom. Nákupom rozumným, ktorého spotrebou nevznikajú nadmerné odpady. Spustím mediálnu kampaň o potrebách znižovania odpadu už pri nákupe spotrebných statkov.

Súčasne zanalyzujem súčasnú zmluvu o odvoze a likvidácii komunálneho odpadu. Pripravím materiál o súčasnom stave a zhodnotím možnosti vplyvu separovania a výšku výdavkov na túto službu. Je veľmi dôležité, aby sme začali aktívne separovať odpad. Tento proces musíme začať, budem aktívne komunikovať a motivovať Vás k separovaniu odpadu. Takisto viac využívať zberný dvor, ktorý v obci funguje. Zhodnotiť jeho možné využitie, toky odpadu a finančné náklady na jeho využitie. Problematika odpadu je v súčasnosti veľmi dôležitá a do budúcnosti kľúčová. Nielen z hľadiska životného prostredia, ale aj z toho finančného.

Kanalizácia - zlaté vajce alebo stratová záležitosť?

Hlasovania o predaji kanalizácie som neabsolvoval. Odmietol som sa stretnúť s kupujúcim neoficiálne v úzkej skupine vedenia obce a poslancov. O takej vážnej veci sa nemôže rozhodovať bez verejnosti. Bohužial, rozhodlo. Kanalizácia bola predaná. Otázne je, či firma dokáže spracovať kanalizačnú sústavu efektívnejšie tak, že bude aj po vyplatení kúpnej ceny v rádoch státisícov € a nezmenených poplatkoch, ktoré bude vyberať od občanov, zisková.

V tejto veci mi zostáva iba analyzovať situáciu, nepriamo ovplyvňovať vzťahy majiteľa kanalizácie a občanov obce.

Podnikatelia - dôležití aktéri v rozvoji územia i miestnej ekonomiky

Budem aktívne komunikovať s podnikateľmi a živnostníkmi. Poskytnem priestor na webe obce na ich prezentáciu. Budem sa snažiť motivovať k rozvinutiu miestnych ekonomických vzťahov, posíliť povedomie ľudí o potrebe lokálneho nákupu od živnostníkov a podnikateľov, ktorí tu následne peniaze opäť investujú, či spotrebujú u iných. Usporiadam konferenciu o posilňovaní miestnej ekonomiky a pokúsim sa motivovať ľudí k podobnému správaniu.

Podnikateľov a živnostníkov sa týka aj proces verejného obstarávania tovarov a služieb na úrade. Vo verejnom obstarávaní výsledok ovplyvňuje už zadanie podmienok a opis súťažených tovarov a služieb. Budem aktívne pôsobiť pri tvorbe a komunikácii tohto opisu a vyhodnocovať možnosti, či je možné predpokladanú zákazku zadať ako celok, alebo zamestnať na niektoré činnosti ľudí. Otvorím tento proces, každý občan bude mať možnosť sa do súťaže prihlásiť, prípadne poslať tip na lacnejšiu službu či tovar. Celý proces bude zdokumentovaný a archivovaný na webe. Vyhodnocovať, otvárať obálky s ponukami, sa budú transparentne za účasti komisie a pod videozáznamom. 

Proces verejného obstarávanie a jeho stransparentnenie začne prijatím smernice o verejnom obstarávaní a naštartovanie tohto nového, prehľadného a otvoreného nákupu služieb a tovarov.

 

Všetko dobré! Filip

 

Videoprezentáciu častí môjho programu v súvislosti s mojou kandidatúrou na starostu obce Kúty si môžete pozrieť  na mojom youtube kanáli. Sledujte aj moje ďalšie  blogy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?