Nonsens (jednej) samosprávy

Autor: Filip Húšťava | 18.3.2014 o 9:10 | (upravené 18.3.2014 o 10:06) Karma článku: 9,37 | Prečítané:  512x

Reťaz je taká pevná, aké je pevné jej najslabšie ohnivko. Ak by sme tento výrok analogicky použili v prostredí samosprávy na Slovensku, zdá sa, že pevnosť demokratického zriadenia u nás by nedosiahla nielen efektívnych, zákonných, ale ani slušných hodnôt.

Počas môjho pôsobenia som už počul a videl všeličo. Obecné autá, ktoré nikdy nikto nezazrel, stovky sekačov na ľad v obci na najteplejšom území južného Slovenska, negramotných starostov, ich komploty s projektantmi pri obecných stavbách, nezmyselné a protiústavné nariadenia bohorovných poslancov, po takmer trestné oznámenia za zverejnenie rozpočtu obce! a iné perličky. Bohužiaľ, často si ľudia nevedia rady s podobnými porušeniami zákona a rôznymi paškvilmi zo strany kompetentných. Nepomáha im ani polícia a bezzubá, často nejednoznačná, prokuratúra. Všetko končí pri neschopnosti dokázať starostov úmysel, čím by sa zamedzilo neefektívnemu narábaniu s verejným majetkom odporujúcemu zákonným normám. A slušnosti. Pokore.

Hlavný kontrolór je jedným z tých, ktorý má výsostné právo a povinnosť verejne poukazovať na nedostatky. I keď často fakticky skončí práve pri poukázan, spoliehajúc sa na zodpovedné hodnotenie poslancov a verejnosti. Ak je mu obmedzené zákonom ustanovené právo prístupu ku všetkým dokladom a oblastiam výkonu samosprávy a sú mu systematicky kladené prekážky v tejto činnosti, mali by sme zbystriť. Pretože zrejme odumiera posledná možnosť priamej kontroly správcov nášho spoločného majetku.

Aj na tomto mieste a na tomto prípade chcem poukázať na neobvyklé praktiky týchto správcov. O to viac je prípad pálčivejší, že sa odohral na pôde mestskej časti hlavného mesta Slovenska. To, čo si prečítate v riadkoch, ktoré na margo svojho odstúpenia zverejnil kontrolór mestskej časti Kamil Dedinský, nemôže neznepokojiť každého slušného človeka. Kontrolór sa môže zúčastňovať zasadnutí zastupiteľstva či rady len so súhlasom starostu? Tak to je silná káva...

Vzdanie sa funkcie

Vyjadrenie odchádzajúceho kontrolóra

Kamil Dedinský je odborne jeden z najskúsenejších kontrolórov u nás. Zastával funkciu podpredsedu metropolitnej sekcie Združenia hlavných kontrolórov Slovenska. A je to človek, ktorý neprivrel oči. O to viac si ho ako človeka vážim.

A zároveň sa pýtam, čo sa deje s našou spoločnosťou, čo sa to deje s odbornou i laickou verejnosťou, ak dokáže takéto prípady mlčky akceptovať bez bitia na poplach...Preto aspoň na tomto mieste vyjadrujem znepokojenie nad správaním starostu mestskej časti Devínska Nová Ves.

A najnovšie takisto nad správaním primátora tretieho najväčšieho mesta Slovenskej republiky - Prešova, ktorý znemožňuje výkon činnosti legitímne zvolenému hlavnému kontrolórovi. Snaha pána primátora určite nie je zameraná na zvýšenie transparentnosti samosprávy.

Vyzývam ľudí. Vy ste tí, ktorí by ste to mali podobným ľuďom, konajúcim proti podstate samosprávy, proti zvýšeniu transparentnosti, spočítať. Vašou aktivitou a slobodnými voľbami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?