Moje verejné vyhlásenie

Autor: Filip Húšťava | 14.2.2014 o 14:16 | (upravené 14.2.2014 o 17:55) Karma článku: 7,83 | Prečítané:  1405x

Vážený pán starosta, ako občan a Váš volič Vám chcem opäť zdôrazniť môj postoj, ktorý svojim konaním a svojimi reakciami už štvrtý rok vyjadrujem.

 

Svoj postoj som sa pokúsil vyjadriť už v predchádzajúcich slovách, ktoré Vás tiež pobúrili. Ale to nebolo ich účelom.

Chcem takisto vyjadriť znepokojenie s faktom, že ste sa ako reakciu na moje ďalšie blogy a výstupy podpísali pod slová na obecnej webstránke. Mrzí ma, že ako predstaviteľ komunity ste zvolili spôsob podobného vyjadrenia a konfliktu. Neviem, či si uvedomujete, že podobný prístup môže spôsobiť odliv voličov, ktorí Vám dôverovali a verili, že dokážete reagovať asertívne a vecne. Ale to už je na Vás, aký spôsob komunikácie s občanmi zvolíte, aký druh reakcií na kritiku budete praktizovať. Ja ho rešpektujem a uznávam Vaše právo. No prosím trestnými oznámeniami ma zastrašovať nemusíte.

Ako verejný funkcionár musíte byť pripravený na kritiku konania Vás, ako starostu, a Vašich spolupracovníkov, ktorá môžu vzniknúť pri spravovaní nášho spoločného majetku, majetku občanov. Tento fakt je jedným z kritérií Európskeho súdu vo veci ochrany slobody prejavu: „osoby verejne činné alebo verejne známe musia zniesť väčšiu mieru kritiky než súkromné osoby. Čím viac bude obsah prejavu súvisieť s verejnou činnosťou dotknutej osoby, tým viac bude tento prejav chránený slobodou prejavu.“

 

Môj pohľad na chod obce je odlišný od Vášho, ako aj od väčšiny kolegov poslancov. Transparentnosť pre mňa znamená priehľadnosť. Pre Vás možnosť sa informovať. Pri všetkej úcte k Vám a kolegom, rokovania bez zvukového záznamu, pracovné porady bez zápisnice a zvukového záznamu, rokovania o bodoch bez materiálov, ktoré by boli priložené ku každému bodu rokovania zastupiteľstva a stručne by dokumentovali dôvody, možnosti a dôsledky, pokladám za nezodpovednosť. Tieto prežitky tajností a neotvorenosti dožívajú a verím, že podobné prejavy v praxi samospráv v dohľadnej dobe vymiznú. Máte možnosť to urobiť hneď.

Takisto ma mrzí do dnešnej doby nezverejnená organizačná štruktúra obecného úradu, ktorá má dokumentovať skladbu zamestnancov na úrade. Ich pozíciu a postavenie v hierarchii. Nechápem, prečo zamestnancom úradu stále sťažujete život tým, že vznikajú dohady a špekulácie o prezamestnanosti a náplni ich práce. Občania, ktorí si týchto zamestnancov platia zo svojich daní, by určite pochopili, ak by mali možnosť osvojiť si činnosť úradu a pozrieť si náplň práce a vyťaženosť jednotlivých zamestnancov. Takisto môžete štruktúru vydať hneď.

 

Už len tieto dve veci by výrazne pomohli k stotožneniu sa občanov s činnosťou úradu. Opakujem Vám, ako som Vám stále zdôrazňoval, robíte zle len sám sebe. Bohužiaľ, skupina ľudí, ktorých máte okolo seba a mali by Vám pomáhať, si takisto neuvedomuje potrebu otvorenosti a kritiku vnímajú osobne, podráždene až agresívne. Tí Vám takisto nerobia dobré meno. A ľudí okolo seba si máte kompetenciu vybrať sám.

 

Nikdy som voči Vám nemal osobné výhrady. Dokonca som v niektorých diskusiách s Vami skutočne súhlasil. Ale nechápem Vašu reakciu na kritiku, takisto Vašu zdržanlivosť, ako aj kompetentných zamestnancov úradu, k akciám, ktoré aj pre obec vyvíja občianske združenie, ktorého som aj ja členom. Dopočul som sa, že na Vás útočím a sám ste konštatovali, že moje aktivity sú len prejavom zviditeľňovania sa.

 

Preto chcem uskutočniť toto verejné vyhlásenie:

 

Aj keď ma aktivity zamerané na rozvoj komunity a obce napĺňajú, aj keď som študoval verejnú správu a v pozícii starostu obce vidím veľký potenciál na zmenu a rozvoj obce a medziľudských vzťahov, mojím cieľom je nebyť starostom za každú cenu na úkor osobných útokov a sebazviditeľňovania sa. Uvedomujem si zložitosť tejto pozície. Bohužial, svojimi krokmi odrádzate aktívnych ľudí od spolupráce s obcou, s Vami. Neberte nasledujúce slová ako podmienky ani vyhrážky, len ako o návod, ako by ste mohli upevniť Vašu pozíciu a urobiť skutočné rozhodnutie hodné osobnosti, o ktorú by sme sa mali možnosť oprieť.

Prehlasujem, že Vás s radosťou podporím v následujúcich komunálnych voľbách, ak sa pokúsite aplikovať do činnosti obce prvky skutočnej transparentnosti. Ak budete zasadnutia a pracovné porady dokumentovať minimálne zvukovým záznamom, ak budete dopredu otvárať problematické témy obce, budete v dostatočnom čase pred rokovaním zverejňovať všetky informácie o konkrétnych bodoch, ktoré o danej problematike máte (vo forme materiálov ku každému bodu rokovania zastupiteľstva a porady v štruktúre dôvodová správa, opis stavu, návrh alternatív uznesení a vplyv na rozpočet obce), ak o podstatných rozhodnutiach obce usporiadate verejné zhromaždenie či diskusie (napr. aktuálny predaj kanalizácie – ideálna príležitosť). Ak sa nebudete báť priznať svoje stanovisko a sem tam si priznáte chybu. Ak nastavíte činnosť úradu tak, aby bola jasná všetkým občanom, aby nevznikali dohady a dezinformácie.

 

S radosťou Vás podporím a za týchto okolností budem rád, ak činnosť moja a nášho občianskeho združenia bude pomáhať posilňovať Vašu pozíciu v obci.

 

Verím, že dokážeme urobiť viac, no spôsobom, akým veci do tejto doby riešite, zbytočne vytvárate pochybnosti, dezinformácie a rozbroje, čím sa Vaša práca stáva neefektívna.

V súčasnosti nemôžte argumentovať, že nikoho veci verejné nezaujímajú, pretože nechodia na zastupiteľstvá. Vy musíte ľudom priniesť obec domov, vtedy, kedy majú po práci, po povinnostiach, čas a chuť chvíľu sledovať Vašu prácu a názory, majú chuť riešiť veci verejné. Máte na to prostriedky, webovú stránku a jednoduché možnosti všetko zabezpečiť.

Hneď.

 

Držím Vám palce, ostatné je na Vás. Filip


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?