Slovák – Maďar - Trnavčan

Autor: Filip Húšťava | 21.11.2013 o 12:31 | (upravené 11.12.2013 o 8:56) Karma článku: 4,89 | Prečítané:  715x

Aktuálne voľby predsedu trnavského samosprávneho kraja zrejme oživili myšlienky tvorcom hraníc kraja. A oživili takisto národnostné vášne, ktoré, chceme nechceme, sa stali mantrou obdobia pred druhým kolom volieb, kam sa dostali dvaja kandidáti – Slováčisko a Maďar (národnosťou). Čo čert nechcel.

 

Už pri geografickou vytváraní trnavského samosprávneho kraja mali zrejme tvorcovia na pamäti aj národnostné otázky. Verím, že išlo o pozitívne spojenie národností do územného celku. Aj keď poznajúc slovenské pomery možno predsa len chceli tvorcovia „vyvážiť“ sily a pomer národností v regióne. Pekne povedané. Vážne veci, no v kontexte tohto blogu v tomto momente nepodstatné.

Spozoroval som aj vo svojom blízkom okolí (Kúty, okr. Senica) vyjadrenia, že predsa teraz musíme ísť voliť, aby sa tam nedostal Maďar. Niektorí v prvom kole ani voliť neboli. Ktovie, čo si hovoria ľudia na Žitnom ostrove... Dá sa teda predpokladať, že aj účasť voličov na druhom kole zrejme bude vyššia ako na prvom.

Na vyššej účasti by samozrejme nebolo nič zlé. Aktivista by sa potešil, že sa nám aktivizuje spoločnosť. Ale jej dôvody sú pre rozumne a spoločensky zmýšľajúceho aktivistu nesprávne a nebezpečné. Už nás zrazu nezaujíma program, nezaujímajú nás názory kandidátov, ani ich vízie, ani vedomosti, ani ambície. Nezaujíma nás, či majú v pláne zo svojho postu zvýšiť transparentnosť úradu samosprávneho kraja, tak vzdialeného bežným ľuďom, či majú v pláne zefektívniť procesy vrámci úradu, či majú v pláne vytvoriť informačné kanály pre občiansku spoločnosť, či majú v záujme urobiť kroky, tak potrebné v dnešnej dobe, aby sa ľudia mohli zúčastniť na rozhodnutiach samosprávy (aj keď tak "ďalekej" regionálnej) – aby mohli participovať. Nikoho netrápi, že nie je vidno spoluprácu s obcami, že nie je vidno spoločnú nielen základnú informačnú stratégiu obcí a VUC …


… ale trápi nás národnosť.


Osobne ma pán Berényí v diskusii TA3 nepresvedčil. V podstate ma nepresvedčil nikto z diskusie. Ale nikdy by som sa nerozhodol podľa národnosti. A úprimne hovorím, že ak by nastavil popísané skutočnosti vyššie, ktoré nás pred druhým kolom nezaujímajú, a ak by sa zasadil o vzrast občianskej spoločnosti a transparentnosti, práve  "nebezpečný" Maďar, dostal by môj hlas.

 


O to viac ma v kontexte vyššie napísaného znepokojila skutočnosť, že predvolebná agitácia „slovenského“ kandidáta sa objavila na obecnej stránke mojej obce. Pred prvým kolom aj reklamný baner kandidáta za poslanca (Boli to reklamy? Fakturovala ich obec kandidátom?).


 

mikus_moratorium1.jpg

 


"Nesúhlasím s tým, čo hovoríš, ale do poslednej kvapky krvi budem brániť Tvoje právo povedať to."

Francois Marie Voltaire


 

V zmysle krásneho výroku, ktorý opisuje kultúru politického a spoločenského, ale aj obyčajného medziľudského, konania, ma sklamala skutočnosť, že prakticky bezodplatne (?), nikto nevie na koho pokyn (?), sa táto reklama na webe verejnej inštitúcie objavila. Nie v malej inzercii, ale priamo v článkoch.

Reakcia na seba nedala dlho čakať, a čo mi urobilo radosť, nezostal som sám, komu táto aktivita vadila. I keď sme „slovenský“ región trnavského kraja. V čiernej skrinke sa objavila legitímna otázka, na ktorú sa, chvalabohu, odpovedalo:

 


 

skrinka_mikus.jpg

 


 

Reakcia má svoju logiku. Ale nie je založená na zodpovednom občianskom a politickom prístupe kompetentných. Ak mali všetci kandidáti priestor, ako im to kompetentní oznámili? A ako bolo toto rozhodnutie dať všetkým priestor deklarované dopredu? Myslím, že tam sa stala chyba. Osobne by som nemal problém, ak by sa prezentovali kandidáti, akíkoľvek. No všetci rovnako, bez úsmevov a plagátikov na celú obrazovku.

Stiahnutie článku z obecnej webstránky bolo potvrdené mailom dňa 21.11.2013 o 9:29 hod., presne 1:29 hod. po začatí predvolebného moratória.

Ďalšie reakcie si môžete pozrieť v mojej FB skupine.

Bohužiaľ, podobne občiansky a politicky nezodpovedne sa vyjadril aj náš pán premiér. Zrejme sa stal zdrojom argumentov pre tých, ktorí spoločensky spravodlivo žiť a konať nechcú a nemôžu.


 

Filip Húšťava

nezávislý poslanec obce Kúty


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?