Až keď dáme prednosť a postúpime ďalej do vozu

Autor: Filip Húšťava | 16.7.2014 o 17:08 | Karma článku: 4,50 | Prečítané:  588x

Dve jednoduché alegórie. Cesta vlakom a prostriedkom MHD. Dve situácie, celkom konkrétne, no ktorých aspekty sa dajú použiť na opísanie marazmu celej šírky našej súčasnej spoločnosti.

Človek sa tlačí do dverí ešte len prichádzajúceho vlaku. Rozumne prepočítava rýchlosť, brzdnú dráhu a hľadá strategickú polohu. Nevšímajúc si ostatných čakajúcich hltá možnosť byť prvý a obsadiť miesto. Borec. Aj keď z vedľajšieho vozňa stále vystupujú ľudia, čo je predpoklad väčšej voľnej kapacity vozňa. Pri výstupe zostane stáť pred dverami rozhliadajúc sa po východe z peróna. Za ním na schodíkoch čakajú ženy, deti, zranení. Duchom a nervozitou hneď zrána. Preplnený prostriedok MHD. Opäť ten istý scenár ukoristenia miesta na exitenciu. Čo po tom, že vystupuje ďaľšiu zastávku a potom sa prinajlepšom s ironickými poznámkami prediera von, či ho ostatní musia obchádzať na jeho pole position. Dve jednoduché situácie a vidíte v nich aspekty dneška. Neistotu človeka, individuality, osobnosti. Ľahko psychopatické sklony neuvedomených dôsledkov individuálnych činov a úkonov. Strach o miesto na svete. Strach o vlastnú dôležitosť. Strach z potupnej poslednosti v zápase za primátom zatemňujúci pokoj a zdravý pokorný úsudok. Strach, strach. Preto až keď si dáme prednosť na ceste do práce, až keď postúpime do vozu ... až potom možno dáme prednosť efektívnejšiemu, transparentnejšiemu, vhodnejšiemu riešeniu pred tým vlastným, až potom možno postúpime ďalej vo vyspelosti a úrovni našej spoločnosti. Len to málo by stačilo ...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?