O závislosti dneška

Autor: Filip Húšťava | 30.6.2011 o 22:26 | (upravené 30.6.2011 o 23:00) Karma článku: 3,48 | Prečítané:  860x

CNBC, BBC, Press TV, Al Jazeera, ČT24 ... spravodajské kanály rozoberajú pohnutý osud kolísky kultúry. Čo si o tom celom môže myslieť človek, ktorý musí uživiť dom, deti ... a aj seba?

Je mi zvláštne pekných pár dní. To, čo bolo skorej len šialenou predstavou konšpiračných teórií, je zrazu v reportážach spravodajských staníc. Niečo tu nesedí, každý to vie. Niečo nesedí v našich životoch, ktoré ako by sme žili vo virtuálnych priestoroch, nie v prírodnom prostredí stvorenom pre nás.

Virtuálna realita ... doslova. Ilúzia bohatstva, technickej vyspelosti, civilizácie, hojnosti. Ale opaj je iný, nebojme sa to povedať na plné ústa. Ľudia upadajú do chudoby ohromným tempom. Tí šťastnejší to ešte dokážu ťahať, ale za akú cenu?

Opäť sa mi miešajú dojmy a témy. Ale premýšľam nad jedným. Viaczmenné pracovné doby, klesajúca reálna mzda, rastúce náklady za energie ... ako premýšľam, tak premýšľam, všetko to súvisí s jedným. S podstatou peňazí. Venoval som sa jej v mojom skoršom blogu. A stále trvám na tom, že je to podstata zmeny dnešnej reality. Uvedomenie si skutočnej podstaty peňazí ...

S rastúcou závislosťou, najmä potravinovou, rastie hrozba kolapsu našej spoločnosti. Vieme si v tomto momente, v našom blízkom okolí, zohnať, dopestovať jedlo? Prežili by sme rok, keby neprišli kamióny z Almérie do "našich" anglických obchodných reťazcov? Nepomrzli by sme, keby nám Rusi vypli plyn, či keby ten plyn teraz došiel? Ako by sme to riešili? A prečo sa hrnieme do toho, aby sme boli tak ohromne závislí? Otázky opisujúce skutočnosti dneška, za ktorými je viac, ako si väčšina ľudí dokáže uvedomiť. Hľadajme priatelia, ako z toho von. Prosím. Pretože čoskoro môžme mať iné starosti než "len" zarobiť peniaze ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?